Go/No go teszt gyulladóképesség meghatározására
- Vonatkozó szabványok:
EN ISO/IEC 80079-20-2,
EN ISO/IEC 80079-20-2
2. A mérést megvalósító berendezés
A méréshez használt berendezés egy áttetsző anyagból készült Hartman cella, amelynek térfogata 1 liter. Típusa Dekra CTL04
Hartman cella
3. A szükséges porminta mennyisége
100-150 g
4. A mérés célja
Az adott por környezeti körülmények között gyúlékony vagy robbanékony tulajdonságának a meghatározása.
5. A mérés menete
A port először „as received” vagyis „ahogy érkezik” formában kell tesztelni.
A port a cella alján lévő tányérba kell helyezni, ahonnan sűrített levegő fogja azt felporoztatni és létrehozni a por ködöt, amely keresztül halad egy elektromos íven.
Ha az elektromos íven keresztül haladt por nem gyulladt/robbant, akkor a tesztet megkell ismételni emelt porkoncentrációval. A mérés során alkalmazott porkoncentrációk a következők: 250 g/m3, 500 g/m3, 750 g/m3, 1000 g/m3, 1250 g/m3, 1500 g/m3
Ha a minta nem robbant/gyulladt, akkor a por szitálására van szükség, és a 63 μm alatti szemcseméretű részecskéket újra kell tesztelni.
Ha nem robbant/gyulladt, akkor a port 1 órán keresztül 105 °C-on kell szárítani, és mind az „ahogy érkezett” és a szitált 63 μm alatti mintákat újra kell tesztelni.
Ha nem robbant/gyulladt, akkor az elektromos ívet egy ~1000°C-ra felmelegedő huzalra kell cserélni és a teszteket újból meg kell ismételni.
6. Eredmények, kiértékelések
Ha előbbiekben említett 4 lépés közül valamelyikénél a por gyullad/robban, akkor azt a port gyúlékonynak/robbanóképesnek kell minősíteni,
Ha a 4 lépés egyikénél se gyullad/robban a minta, akkor egy másik berendezésben is meg kell vizsgálni, hogy biztosan kijelenthető legyen, hogy a por nem robbanóképes.
Kérdése van? Vegye fel velünk a kapcsolatot itt!